Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Seneste opdateringer fra Sydøstjyllands Politi på X: En 25-årig mand blev i går fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Kolding, og han blev i forlængelse af retsmødet varetægtsfængslet i fire uger. Manden er bl.a. sigtet for at have begået et indbrud i Høll og for besiddelse af euforiserende stoffer #politidk #anklager
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Give.
Vejle er i forbindelse med de seneste vejrudsigter godt forberedt på de kommende regnmængder. Der er foretaget en række tiltag for at imødegå risikoen for oversvømmelser i området.
Seneste opdateringer fra Vejle Brandvæsen på X: VÆR OPMÆRKSOM PÅ MEGET REGN I DET KOMMENDE DØGN Vær meget opmærksom på de varslinger, der er omkring det kommende regnvejr. Lyt til myndighedernes varsel via pressen og sociale medier. Ring IKKE 1-1-2, hvis vandet kommer ind i huset eller der mangler strøm. Beredskabsdirektøren
Fund af bakterier i vandværk i Vejle Kommune: Styrelsen for Patientsikkerhed udsender kogeanbefalinger til ca. 1468 husstande forbundet til Fjeldvigs vandværk på grund af fund af E-coli og coliforme bakterier.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Give. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Give.
Gårslev Gymnastikforening styrker fællesskabet og kulturindsigten gennem motion
Vejle Kommune igangsætter omfattende udvikling af Hærvejen for at fremme friluftsliv
Frelsens Hær inviterer til 'Café i det fri' med gåture i naturen for at fremme nærvær og samvær.
Vejle Kommune sikrer nem adgang til affaldssortering med grønne poser