Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Vejle Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Vejle Kommune:

2005200920132017
54898523305855860954


Personlige stemmer i Vejle Kommune:


2005200920132017
47116388144468046140

Blanke stemmer i Vejle Kommune:


2005200920132017
468633951793


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet15783138241638718456
Radikale Venstre1929189928362525
Konservative2166441628714412
Nye Borgerlige000964
SF12372778732184358
Liberal Alliance0018571748
Dansk Folkeparti7193657681096755
Venstre12249167051971018285
Enhedslisten43440725641558


Alternativet0001139
Andre partier27727161006754


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik